Kobiety: czas zmian

Od ponad 130 lat kobiety i ich inspirujące opowieści współtworzą historię National Geographic. Archiwa fotograficzne wypełnione są ich historiami, a kadry te składają się na jedyną w swoim rodzaju światową kronikę kobiet. Dzięki tym zasobom możemy prześledzić historię kobiet na przestrzeni wieków – jak je postrzegano, traktowano, jakie prawa im przysługiwały lub jakie im odbierano, z jakimi wyzwaniami się mierzyły, jak wyglądała ich codzienność — od przełomu wieków XIX i XX po czasy współczesne.

Wystawa „Kobiety: czas zmian” przywołuje najbardziej inspirujące, poruszające i wyjątkowe historie kobiet przekraczających granice, pokonujących przeszkody i wyznaczających nowe drogi dla siebie i innych. Wyselekcjonowane i zebrane w całość fotografie stanowią ilustrację zmieniającej się roli kobiet w społeczeństwach na całym świecie. Od tematów tradycyjnych po prowokujące, zdjęcia zostały podzielone na sekcje przedstawiające różnorodne ujęcia kobiecości: od radości, piękna i miłości, poprzez mądrość, siłę i nadzieję.

Wystawa, mimo że wykorzystuje archiwa National Geographic, w wyjątkowy sposób łączy przeszłość z teraźniejszością, odważnie spoglądając w przyszłość, honorując wyzwania i osiągnięcia, które były i będą udziałem kobiet. Jest to tętniąca życiem kolekcja, nieustannie wzbogacana i rozwijana, by odzwierciedlać stan współczesnego świata.

Poza zdjęciami reportażowymi ekspozycję tworzą również portrety wielu inspirujących kobiet, w tym postaci związanych bezpośrednio z National Geographic, a także Polek, które wciąż wywierają istotny wpływ na otaczający je świat. Ich osiągnięcia decydują o kształcie bieżących wydarzeń i współtworzą przyszłe archiwa.

Czas
16–20 sierpnia 2022, 20.30–24.00
Miejsce
Rynek Staromiejski
Punkt
B
Skip to content