Tego lata Bella Skyway Festival ponownie zagości w sercu Torunia. Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20–24 sierpnia 2024 r. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta.

15. Bella Skyway Festival

Motyw przewodni 15. Bella Skyway Festival to „Overflow”.

Kropla drąży skałę nie siłą, lecz często padając.

Owidiusz

Motyw przewodni tegorocznego Bella Skyway Festival to Overflow, oznaczające nadmiar, przepełnienie i przelewanie się. Pojęcie to kojarzy się głównie z wodą, która chociaż jest tak niezbędna do życia wszystkich żywych istot zamieszkujących naszą planetę, może stać się potężną, niepowstrzymaną siłą, która niesie zniszczenie. Podobnie jak woda może być łagodnym elementem natury, który niesie z sobą życie i piękno, a jednocześnie stać się rozszalałym żywiołem, który zniszczy wszystko co stanie na jej drodze tak otaczające nas zewsząd technologia i informacje mogą mieć pozytywną i negatywną stronę.

Współczesny świat przesycony jest informacjami, które zalewają nas komunikatami za pośrednictwem Internetu, gazet i telewizji. Niemal każde z używanych przez nas na co dzień urządzeń jest podłączone do globalnej sieci – nawet tak proste urządzenie jak zegarek, którego jedyną funkcją jest mierzenie czasu zmieniliśmy w „inteligentne urządzenia” mierzące nasze tętno, ilość kroków, sprawdzające pogodę, odbierające połączenia i przekazujące powiadomienia z innych aplikacji. Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do otrzymywania „pikających” powiadomień na naszych telefonach, tabletach i komputerach, że coraz częściej młodzi ludzie, a z czasem i starsze pokolenia zaczynają odczuwać lęk przed brakiem bieżących informacji. Dlatego też gonimy za newsami zewsząd, odświeżamy nerwowo telefony i przeglądamy serwisy i staramy się wyszukiwać najbardziej efektywne sposoby na pozostanie w obiegu zawsze nowych wiadomości. Wylew wszelkich informacji jest jednak tak duży, że chociażbyśmy bardzo się starali to i tak zawsze coś nas ominie. Wzbudza to w nas stres, lęk, a finalnie poczucie nadmiaru, które nas przytłaczają. Informacje zalewają nas niczym wodospad czy fala powodziowa, wdzierając się w nasze życie codzienne.

Przez ostatnie 15 lat technologia rozwinęła się niesamowicie – współczesne media i sprzęt, którego używamy na co dzień, a które wydają się nam niezbędne do życia i funkcjonowania w społeczeństwie były niekiedy dopiero zalążkiem pomysłu. Otaczająca nas technologia i informacje nie są tylko niszczącą siłą niosącą negatywny przekaz. Potrafią przyczyniać się do powstawania rzeczy interesujących i ważnych. Media społecznościowe potrafią łączyć ludzi z całego świata, by wesprzeć słuszną sprawę. Przekazujemy za ich pośrednictwem informacje, które potrafią zmienić bieg wydarzeń i wpłynąć na życie osób mieszkających setki kilometrów od nas. Noszone przez nas urządzenia ratują życie i pozwalają wielu z nas czuć się bezpiecznie. To właśnie nowoczesne rozwiązania i technologie sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, nie tylko pełnym zieleni, ale również miejscem gdzie technika i natura współistnieją w harmonii. Tak jak natura i wieki ewolucji inspirują ludzi przy tworzeniu wynalazków, tak cuda współczesnej inżynierii wspierają rozwój otaczającej Nas przyrody.

Podczas 15. Bella Skyway Festival chcemy oddać twórcom tę swobodę działania i dać możliwość pokazania zarówno życiodajnej jak i niszczycielskiej strony technologii i informacji. Czy wśród prac przeważać będą przytłaczające wizje negatywnych skutków Overflow? A może wręcz przeciwnie artyści pokażą, że przy odrobinie dobrych chęci, uwagi i troski możemy wykorzystać pozytywną stronę technologii, która współistnieje z zielonymi ostojami miejskiej przyrody.

Festiwal powraca do serca Torunia

Bella Skyway Festival już po raz 15. zmieni Toruń nie do poznania za sprawą świetlnych instalacji i zjawiskowych mappingów 3D. Od 20 do 24 sierpnia 2024 roku ulice toruńskiego zespołu staromiejskiego ponownie staną się magiczną, pełną światła przestrzenią, wypełnioną blaskiem niezwykłych, wielobarwnych instalacji.

Toruński festiwal światła to wydarzenie o otwartej formule, zachęcające do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków nocą. Wszystkie instalacje tegorocznej edycji zostaną przygotowane w obrębie ulic i zakamarków starego miasta. Wzorem lat ubiegłych festiwal będzie ogólnodostępny dla wszystkich odwiedzających.

Tegoroczny Bella Skyway Festival dzięki motywowi przewodniemu Overflow nawiązuje zarówno do technologii oraz tematu ekologii i dbania o naszą planetę. Nowoczesne rozwiązania i technologie tworzone przez prawdziwych Wizjonerów takich jak wywodzący się z Torunia Kopernik sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, nie tylko pełnym zieleni, ale również miejscem gdzie technika i natura współistnieją w harmonii. Bella Skyway Festival wpisuje się w myśl ekologiczną, chcąc dbać o planetę. W tym roku chcemy pokazać, że festiwale światła, mogą promować odnawialne źródła energii oraz technologie, dzięki którym ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą.

Skip to content