Tego lata Bella Skyway Festival ponownie zagości w sercu Torunia. Dwunasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 17–21 sierpnia 2021 r. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta. W tym roku jeden z budynków zrobi na widzach szczególne wrażenie!

Toruński festiwal światła powróci w towarzystwie wyjątkowego partnera, dzięki któremu na budynku Collegium Maximum UMK zaprezentowany zostanie najbardziej magiczny mapping w historii festiwalu. Tym partnerem będzie Disney, obchodzący w tym roku Wielkie Święto Księżniczek.

12. Bella Skyway Festival

W ramach obchodów wydarzenia, specjalnie dla Bella Skyway Festival, powstanie niezwykły mapping stworzony przez portugalskich artystów z grupy Ocubo – jednych z najlepszych na świecie specjalistów od projekcji 3D. Bohaterkami mappingu pod nazwą „Wielkie Święto Księżniczek: Niebo pełne odwagi i dobroci” będą Księżniczki i Królowe Disneya. Widzowie zobaczą najsłyniejsze filmowe sceny z udziałem ciekawej świata Ariel z „Małej syrenki”, niestrudzonej Tiany z „Księżniczki i żaby”, rzucającej się w wir przygód Roszpunki z „Zaplątanych”, niezależnej Meridy z „Meridy Walecznej”, Vaiany — nieustraszonej odkrywczyni z filmu „Vaiana: Skarb oceanu” oraz królowych Anny i Elsy z „Krainy lodu”. Widowisko będzie okazją, by dać się zainspirować bohaterkom Disneya i zmieniać świat na lepsze każdym najmniejszym dobrym uczynkiem i każdym codziennym aktem odwagi.

Jak mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor festiwalu: Takiego projektu jeszcze w historii Bella Skyway Festival nie było. Po raz pierwszy publiczność będzie oglądać mapping nie na jednej, a jednocześnie na dwóch ścianach Collegium Maximum UMK. To otworzy przed artystami niedostępne dotąd możliwości opowiedzenia historii — a ta, w przypadku tego mappingu też będzie wyjątkowa, bo związana z wartościami z jakimi kojarzą się nam wszystkim dobrze znane bohaterki z filmów Disneya. Uzupełnieniem projekcji będą efekty wodne i lasery. Szczególnym momentem mappingu — i niespodzianką dla publiczności, o której teraz za dużo nie chce opowiadać — będzie interaktywny moment z toruńskim, bo astronomicznym akcentem, w którym swój udział będzie miał szczęśliwiec z publiczności.

Niepowtarzalny mapping Disneya wyświetlany na Collegium Maximum UMK, najbardziej rozpoznawalnym budynku festiwalu, będzie stanowił główną atrakcję tegorocznej edycji festiwalu i na długo zostanie zapamiętamy przez widzów. Otoczenie budynku, na którym pokazana będzie projekcja, stanowić będzie festiwalową strefę skierowaną dla rodzin i widzów w każdym wieku.

Idea festiwalu

Toruński festiwal światła to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.

Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:

  • Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.
  • Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.
  • Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne.

Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Toruński festiwal światła to odzwierciedlenie duszy Torunia.

Skip to content