[ 6 sierpnia 2020 ]

Samochodem przez Auto Skyway Festival

Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”. Festiwal odbędzie się w dniach 19–22 sierpnia na Lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Niedawno ruszyła sprzedaż biletów. Warto się spieszyć, bo pula biletów jest ograniczona.

Toruński festiwal światła, przez wzgląd na epidemię COVID-19, w tym roku zagości w zupełnie nowej przestrzeni – Lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Ta zmiana pociąga za sobą również zmianę formuły na drive through. Tym samym tegoroczny „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”spędzimy bezpiecznie oglądając świetlne instalacje z wnętrz swoich samochodów. W dniach 19–22 sierpnia przejedziemy przy festiwalowych instalacjach we wnętrzu własnego auta, nie narażając się na bezpośredni kontakt z innymi uczestnikami imprezy.

Festiwalowa trasa i dojazd na obszar festiwalu

Tegoroczny program ułożony zostanie w festiwalową trasę mierzącą 5 kilometrów. Widzowie z wnętrz swoich samochodów miną kilkadziesiąt świetlnych projektów zgrupowanych w 11 stref tematycznych.

Auto Skyway Festival odbywać się będzie codziennie w godzinach 20:30–00:00. Ostatni wjazd na teren wydarzenia przewidywany jest około godziny 23:45. Wjazd na teren festiwalu będzie możliwy najwcześniej w godzinę rozpoczęcia wydarzenia. Uwaga! Wjazd na obszar lotniska odbywać się będzie przez teren Toruńskiej Akademii Jazdy, ulicą Ignacego Łukasiewicza.

Na terenie wydarzenia stacjonować będą patrole policji, straży miejskiej, straży pożarnej, odpowiednie zabezpieczenie medyczne, a także pomoc drogowa.

Wjazd tylko dla samochodów osobowych

Należy pamiętać, że Auto Skyway Festival będzie wydarzeniem samochodowym. Na teren festiwalu wpuszczane będą wyłącznie pojazdy, które uznać można za samochód osobowy w rozumieniu Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym punkt 40 Art. 2 (tj. pojazd przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, o łącznej masie do 3,5 tony, do kierowania którego uprawnia prawo jazdy kat. B). Wszelkie inne rodzaje pojazdów, takie jak autobusy, motocykle, meleksy, rowery itp. nie będą mogły wjechać na teren Auto Skyway Festival. Nie będzie też można wejść na teren wydarzenia pieszo. Pamiętajmy, że jest to spowodowane względami bezpieczeństwa podczas stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Co istotne, na terenie wydarzenia w samochodzie może jednocześnie przebywać maksymalnie liczba osób, określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. To znaczy, że kupując jeden bilet wjazdu, dobrą zabawę zapewni sobie, np. cała rodzina!

Na festiwalu powita brama, a dalej motocross

Wjeżdżając na Auto Skyway Festival widzowie zostaną przywitani bramą wjazdową nawiązującą do festiwalu i toruńskiego zespołu staromiejskiego. Zadba o to dwójka utalentowanych artystów. Nad specjalnie stworzoną konstrukcją górować będzie projekcja herbu miasta, w artystycznej interpretacji Mariny Demchenko. Rosyjska artystka zafascynowana miastem, mapami, urbanistyką i architekturą stworzy własną wersję miejskiego emblematu. Ściany konstrukcji przygotuje natomiast Marcin Treichel, toruński rysownik, który także na terenie całego festiwalu wprowadzi szczyptę humoru.

Chodzi oczywiście o humorystyczne ufoludki. Postacie będą się pojawiać w różnych miejscach czy to na toruńskim zespole staromiejskim, czy w pobliżu festiwalowej trasy – tłumaczy Przemysław Draheim, tłumaczy rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Przemieszczając po trasie wydarzenia, widzowie zauważą specjalne świetlne pokazy motocross. Akrobacje w podświetlanych kostiumach na usypanym torze i hopce wykonają zawodowi kierowcy, w tym m.in. Karol Kruszyński, Mistrz Polski MX2. Kawałek dalej posypią się na betonie iskry, gdzie swoimi umiejętnościami pochwalą się kierowcy pit-bike.

Astronomiczne i lotnicze motywy

Nie tylko sportowe motywy wpiszą się w program festiwalu – śladem lat ubiegłych nie zabraknie akcentów astronomicznych. Przy jednej z instalacji samochody widzów staną się niemal kosmicznymi pojazdami, z pokładu których możliwe będzie spojrzenie z bliska na to, co zwykle dla ludzi niewidzialne. Dzięki wielkim teleskopom takim jak te z m.in. Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) ludzkie oko może dostrzec i rejestrować galaktyki, gromady gwiazd czy mgławice, które leżą daleko od Ziemi. To właśnie te obrazy będą częścią projekcji na 6-metrowym, kulistym balonie przygotowanej przez Radio Planet i Komet, czyli Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego.

Miejmy głowy w chmurach

Wjeżdżając do jednej ze stref, widzów przywita szpaler fontann. To część większej instalacji autorstwa Waterconcept. „Z głową w chmurach” to projekt rozważający odwieczne ludzkie sny o lataniu. Nietypowe miejsce festiwalu, czyli pas startowy to portal, który przeniesie widza w głąb ludzkiej psychiki. Instalacja w formie strzelających dysz wodnych oraz projekcji na wielkoformatowych głowach pokaże granicę między jawą a snem. Nieopodal natomiast widzowie miną fabrykę tętniąca życiem, przy której pojawią się efekty pirotechniczne, żywy ogień i powietrzne akrobacje.

W programie znajdą się także instalacje nawiązujące do sztuki czy natury. Z pewnością ciekawym punktem programu będzie niemal 300 metrowa projekcja na ścianie lasu, którą przygotuje Supernova Production. Wśród jednej ze stref przewidziana jest także instalacja z ogromnych ekranów LED czy misterna konstrukcja nawiązująca do modernistycznych brył.

Kup bilet na wydarzenie

Tegoroczny festiwal światła Auto Skyway Festival jest imprezą biletowaną. Zwiedzanie festiwalu będzie możliwe wyłącznie na podstawie biletu zakupionego elektronicznie, bądź w dniu imprezy przed wjazdem na teren wydarzenia. Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zakupu biletu elektronicznego, co nie tylko pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo uczestników, ale także uniknąć niepotrzebnego stresu. Pula biletów jest bowiem ograniczona!

Cena biletów to kolejno: 30 zł, jeśli chcemy zobaczyć festiwal w środę i czwartek lub 40 zł, jeśli chcemy odwiedzić festiwal w piątek i sobotę. Zakupiony bilet można zrealizować w  wybrany przez siebie dzień, zgodny z obowiązującą taryfą. Cena biletu dotyczy samochodu, bez względu na ilość osób przebywających w pojeździe i uprawnia do jednorazowego wjazdu na teren wydarzenia.

Festiwalowe działania pro-eco

Mając na uwadze tak ważne obecnie kwestie ekologiczne, organizatorzy Auto Skyway Festival przygotowali szereg działań pro-eco. Jak mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Auto Skyway Festival:

„Organizacja toruńskiego festiwalu w formule samochodowej to dla nas konieczność wynikająca z obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem. Niestety, w innej formule festiwal nie mógłby się odbyć. Nie zapominamy jednak o środowisku – dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu każdy kupiony bilet wjazdowy na teren festiwalu to jedno drzewo posadzone w toruńskich lasach. To znaczy, że im będzie nas więcej, tym więcej drzew posadzimy! Z dobrej wiadomości ucieszą się też właściciele pojazdów elektrycznych i hybrydowych – te auta wjadą na teren festiwalu bezpłatnie”.

Uczestnik kierujący pojazdem elektronicznym lub hybrydowym, jest zobowiązany do okazania dowodu rejestracyjnego pojazdu na prośbę organizatora, w celu zweryfikowania sekcji P3 określającej rodzaj paliwa używanego w samochodzie (pojazdy uprawnione do bezpłatnego wjazdu powinny posiadać oznaczenie EE lub P/EE).

Co warto wiedzieć przed festiwalem?

W związku z reżimem sanitarnym spowodowanym ciągle zagrażającym nam koronawirusem, oraz względami bezpieczeństwa komunikacyjnego, organizatorzy Auto Skyway Festival proszą uczestników o przestrzeganie festiwalowych zaleceń. Na terenie festiwalu obowiązywać będzie ruch ciągły, a uczestnicy mają obowiązek poruszać się samochodem z prędkością wynoszącą 5-10 km/h. Każdy kierujący pojazdem zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, a także bezpieczny odstęp od poprzedzającego go pojazdu. Widzowie wydarzenia mają obowiązek poruszać się po terenie imprezy wyłącznie samochodem osobowym, z włączonymi światłami postojowymi. Na trasie festiwalowej nie będzie można zatrzymywać pojazdu, ani wysiadać z samochodów!

Podczas wydarzenia wszyscy uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania aktualnie obowiązujących rygorów, wytycznych i nakazów Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego na czas pandemii. Uczestnicy siedzący w samochodach zobowiązani są do skutecznego zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały czas przebywania na terenie Auto Skyway Festival.

Ponadto podczas wjazdu na festiwal Organizator wykona zdjęcie rejestracji samochodu wpuszczanego na teren wydarzenia. Zdjęcia zostaną wykorzystane wyłącznie w celu skontaktowania się z Uczestnikami wydarzenia w razie zaistnienia konieczności poinformowania ich o zaistnieniu sytuacji epidemiologicznej.

***

Organizatorami „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” w dniach 19-22 sierpnia 2020 roku są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Skip to content