[ 27 sierpnia 2020 ]

Auto Skyway Festival w Toruniu przyciągnął widzów i media!

TORUN

Niemal 5.000 samochodów, które przez 4 dni odwiedziły festiwal, tyle samo nowych drzew, które zostaną posadzone w ramach współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu oraz zero wypadków i stłuczek na terenie wydarzenia  – za nami „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie”. Kilkanaście świetlnych instalacji stało się pretekstem, aby pomimo pandemii koronawirusa uczestniczyć w bodaj największym świetlnym wydarzeniu tego lata na Lotnisku EPTO Toruń w dniach 19–22 sierpnia 2020 roku. Festiwal przebiegł pomyślnie nie tylko dzięki artystom, obsłudze technicznej i partnerom, ale przede wszystkim dzięki widzom, którzy odpowiedzialnie podeszli do zaleceń bezpieczeństwa.

Toruński festiwal światła, przez wzgląd na epidemię COVID-19 musiał zmienić swoją formułę, przez co całość odbyła się jako wydarzenie samochodowe. W zupełnie nowej przestrzeni, podyktowanej względami bezpieczeństwa – na Lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, zaprezentowano kilkanaście świetlnych projektów przygotowanych głównie przez toruńskich i kujawsko-pomorskich artystów!

Podczas czterech dni festiwalowych teren wydarzenia odwiedziło niemal 5.000 samochodów. Sporym zainteresowaniem cieszyła się także możliwość wjechania na teren festiwalu bezpłatnie przez posiadaczy samochodów elektrycznych oraz hybrydowych.

O festiwalu głośno w Polsce i za granicą

O dużym zainteresowaniu festiwalem świadczą nie tylko liczby. „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” przyciągnął uwagę mediów zagranicznych, a informacje i zdjęcia z festiwalu pojawiły się na stronach mediów i agencji fotograficznych z takich krajów jak Singapur („The Straits Times”), Portugalia (LUSA Agencia de Noticias de Portugal), Hiszpania (Agencia EFE), Chorwacja (Hrvatska izvještajna novinska agencija), Niemcy („Der Spiegel”) czy Wielka Brytania („The First News”).

O festiwalu mówiono także w mediach ogólnopolskich. Świetlne atrakcje zaprezentowały się znakomicie podczas transmisji na żywo prezentowanej przez National Geographic. Live od trzech dni po transmisji obejrzano łącznie ponad 15.000 razy. Zobacz retransmisję poniżej:

National Geographic odwiedził jeszcze raz festiwal, aby tym razem zdać relację z wydarzenia:

„Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” zainteresował ogólnopolskie media. Nie zabrakło ekip z TVN24, Superstacji, TVN Turbo czy programu „Co Za Tydzień” prowadzonego przez Oliviera Janiaka. Obiektywy kamer TVN Turbo szczególnie zwróciły uwagę na instalację związaną z motocrossem, natomiast Superstacji — na pozytywne opinie uczestników o festiwalowych atrakcjach.

Bezpiecznie podczas festiwalu

„Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” nakładał na widzów obowiązki, które zapewnić miały ich bezpieczeństwo, ale i dobrą zabawę. Ponadto przez cały czas na terenie wydarzenia stacjonowały mobilne punkty medyczne, patrole Policji i Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i pomoc drogowa, które na bieżąco reagowały na zaistniałe sytuacje.

Pomimo nowych warunków i wymagań widzowie wykazali się wzorową postawą i odpowiedzialnym podejściem. Podczas czterech dni festiwalu nie odnotowany został żaden wypadek ani stłuczka pojazdów poruszających się na wydarzeniu, oraz żadna interwencja służb medycznych. Pomoc drogowa interweniowała tylko kilka razy, natomiast wszystkie interwencje dotyczyły drobnych awarii pojazdów wynikających ze stanu technicznego wjeżdżających samochodów.

Las, motocrossy, projekcja na tramwaju – to widzieliśmy na festiwalu

fot. Wojciech Szabelski (Urząd Miasta Torunia)

Widzowie, którzy wybrali się festiwalowym szlakiem mogli zobaczyć kilkanaście świetlnych instalacji zgrupowanych w 11 strefach. Wśród nich ogromne wrażenie wzbudziła projekcja na ścianie lasu, do którego inspiracją stała się natura, a którego autorem jest grupa Supernova Productions. Wiele pozytywnych emocji okazały się budzić świetlne pokazy „Fabryka Energii” z użyciem żywego ognia, pirotechniki scenicznej i cyrkowymi akrobacjami. Równie mocno uwagę na siebie zwracała instalacja „Jump-to-the-sky” autorstwa Stowarzyszenia Go Sport, w której w rolach głównych wystąpili świetlni motocrossowcy i zawodnicy pit-bike.

Na festiwalowej trasie nie brakowało także motywów komunikacyjnych. Wśród instalacji znalazła się projekcja na tramwaju Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na Lotnisku Toruń widzowie mogli zobaczyć najbardziej charakterystyczny toruński tramwaj, czyli zabytkową „setkę” – pojazd z lat 60. Zasłużony tramwaj był elementem, na którym pojawiła się świetlna projekcja autorstwa „Waterconcept”.

***

Organizatorami „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” w dniach 19-22 sierpnia 2020 roku są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerem głównym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, Kiloutou, Color SC, Raan Lighting, G2A Arena oraz ATT Audiotechnika. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

asfraan630.png (oryginalna)
Skip to content