Organizator Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie

Toruń to znane hanzeatyckie miasto, jedno z najstarszych miast na terenie Polski, prawa miejskie otrzymał w 1233 r., będąc jednocześnie pierwszym miastem założonym przez Krzyżaków w ich państwie w Prusach. Jako stary gród jest jednym wielkim zbiorem najwyższej klasy zabytków, co ważniejsze — oryginalnych, nie zniszczonych w czasie II wojny światowej, świadczących o minionej jego świetności i wielkości. Jest miastem o burzliwej i bardzo bogatej historii, miejscem, w którym działy się istotne wydarzenia związane z kształtowaniem dziejów Polski i Europy Miastem, które trzeba nie tylko odwiedzić, ale zwiedzić.

Toruń liczy 186 120 tys. mieszkańców, jest siedzibą władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego, a jednocześnie ważnym w skali kraju centrum kulturalnym, naukowym, gospodarczym oraz węzłem komunikacyjnym. Ma tu też swoją siedzibę wiele instytucji kulturalnych, naukowo-badawczych i gospodarczych oraz kilka wyższych uczelni, w tym najstarszy i największy na północy Polski uniwersytet.

Toruń przoduje również w pozyskiwaniu środków unijnych, co pozwala aktualnie na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych, w tym przede wszystkim z zakresu komunikacji drogowej i infrastruktury kulturalnej. Również rankingi z dziedziny miast najatrakcyjniejszych dla biznesu oraz miast najatrakcyjniejszych pod względem jakości życia umiejscawiają Toruń na wysokich pozycjach w Polsce oraz na najwyższym miejscu w województwie kujawsko-pomorskim.

Toruń to nie tylko ośrodek gospodarczy, ale jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, którego średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gród Kopernika jest także znanym ośrodkiem turystycznym o międzynarodowym znaczeniu uznanym nie tylko przez specjalistów z dziedziny turystyki, mass media, ale przede wszystkim przez rzesze turystów corocznie odwiedzających to miasto w liczbie ponad 2 mln.

Toruń — jako jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych i kulturowych — to miasto o niezwykle różnorodnych, wysokiej klasy walorach i atrakcjach turystycznych — od światowej rangi licznych i unikatowych zabytków architektury, przez wysokiego poziomu zabytki sztuki artystycznej (witrażownictwo, złotnictwo, snycerka, malarstwo i in.), obiekty militarne XIX-wiecznej wielkiej Twierdzy Toruń, atrakcje astronomiczne, sztukę współczesną, niecodzienne walory przyrodnicze, rekreacyjne, kontakt miasta z Wisłą, po kulturę i budownictwo ludowe zgromadzone w dwóch, a prawie trzech parkach etnograficznych.

Skip to content