Tego lata Bella Skyway Festival ponownie zagości w sercu Torunia. Czternasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 15–19 sierpnia 2023 r. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta.

14. Bella Skyway Festival

Motyw przewodni 14. Bella Skyway Festival to „Marzyciele z zielonej planety”.

Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń.

– Eleanor Roosevelt

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika ‒ jednego z najsłynniejszych astronomów w historii, który dzięki swojemu uporowi w dążeniu do celu oraz wyobraźni pozwalającej spojrzeć poza to co widać, otrzymał miano tego, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Toruński uczony, twórca rewolucyjnego dzieła De revolutionibus orbium coelestiumO obrotach sfer niebieskich, spędził całe lata patrząc w niebo i próbując znaleźć sens w ruchu planet i gwiazd. Jego nieograniczona wyobraźnia marzyciela pozwoliła mu dostrzec to, co przez wieki umykało innym uczonym – Ziemia nie jest centrum wszechświata, a wręcz przeciwnie, razem z innymi planetami podróżuje po swojej orbicie dookoła jaśniejącej Gwiazdy.

Tegoroczny motyw przewodni Bella Skyway Festival to Marzyciele z zielonej planety. Jako dzieci całe dnie spędzaliśmy dając ponieść się naszej wyobraźni i uciekając w krainę marzeń. Jako dorośli często zapominany, o tym jak łatwo jest oddać się marzeniom i fantazjom. W otaczającej nas szarej rzeczywistości ignorujemy to delikatne światło gwiazd, próbujące dotrzeć do nas  przez szum miast i pozwalamy by słowa krytyki podcinały nam skrzydła. Jednak zawsze istniały miejsca pełne magii i inspiracji. Kraina Czarów ukrywająca się w króliczej dziurze, Narnia, do której przejście znajdowało się w szafie czy wreszcie Nibylandia, do której drogę wskazywały gwiazdy ‒ chociaż zupełnie różne od siebie, przepełnione zielenią i przyrodą stanowiły miejsca, w których Marzyciele mogli zawsze znaleźć chwilę wytchnienia i inspiracji.

Odwaga Kopernika by nie tylko marzyć, ale również mówić na głos o swoich odkryciach zmieniła oblicze nauki i wprawiła w ruch tryby, które dały początek licznym odkryciom i zmieniły świat. To dzięki ludziom wystarczająco odważnym by marzyć następują zmiany. Dzięki ich wyobraźni otaczający nas świat staje się bardziej nowoczesny, piękniejszy, bardziej ekologiczny i bardziej dostępny. Marzyciele, którzy nie zapomnieli jak korzystać z dziecięcej wyobraźni zmieniają naszą codzienność oraz planetę. To właśnie nowoczesne rozwiązania i technologie tworzone przez prawdziwych Wizjonerów sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, nie tylko pełnym zieleni, ale również miejscem gdzie technika i natura współistnieją w harmonii. Tak jak natura i wieki ewolucji inspirują ludzi przy tworzeniu wynalazków, tak cuda współczesnej inżynierii wspierają rozwój otaczającej Nas przyrody.

Festiwal powraca do serca Torunia

Bella Skyway Festival. Toruń Kujawsko-Pomorskie już po raz 14. zmieni Toruń nie do poznania za sprawą świetlnych instalacji i zjawiskowych mappingów 3D. Od 15 do 19 sierpnia 2023 roku ulice toruńskiego zespołu staromiejskiego ponownie staną się magiczną, pełną światła przestrzenią, wypełnioną blaskiem niezwykłych, wielobarwnych instalacji.

Po trzech latach toruński festiwal światła powróci do formuły znanej i lubianej przez torunian i turystów, czyli otwartego festiwalu zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków nocą. Wszystkie instalacje tegorocznej edycji zostaną przygotowane w obrębie ulic i zakamarków starego miasta. Wzorem lat ubiegłych festiwal będzie ogólnodostępny dla wszystkich odwiedzających, a wstęp będzie biletowany tylko na jedną atrakcję.

Tegoroczny Bella Skyway Festival wpisuje się w myśl kopernikańską dzięki motywowi Marzyciele z zielonej planety, który nawiązuje nie tylko do postaci słynnego astronoma, ale również tematu ekologii i dbania o naszą planetę. Nowoczesne rozwiązania i technologie tworzone przez prawdziwych Wizjonerów takich jak Kopernik sprawiają, że nasza planeta staje się wyjątkowym miejscem, nie tylko pełnym zieleni, ale również miejscem gdzie technika i natura współistnieją w harmonii. Bella Skyway Festival wpisuje się w myśl ekologiczną, chcąc dbać o planetę. W tym roku chcemy pokazać, że festiwale światła, mogą promować odnawialne źródła energii oraz technologie, dzięki którym ludzie mogą żyć w zgodzie z naturą.

Skip to content