Michał Zaleski

Prezydent Miasta Torunia

Drodzy Goście 14. Bella Skyway Festival!

Oryginalna zabawa światłem, z której od 14 lat słynie toruński festiwal i która budzi zachwyt tysięcy widzów, pozostaje wciąż jedną z najciekawszych propozycji artystycznych polskiego lata. Wśród tegorocznych atrakcji znajdą się instalacje inspirowane postacią odważnego Marzyciela i Wizjonera – Mikołaja Kopernika oraz ekologią i przyrodą.

Podczas festiwalu zobaczymy dzieła ciekawych międzynarodowych twórców inspirowane związkiem człowieka z naturą. Nie zabraknie też dziecięcej radości, o co zadbają postacie doskonale znane wszystkim z filmów animowanych Disneya!

Najbardziej magiczny festiwal światła w Polsce powraca do formuły otwartej, tak lubianej przez odwiedzających Toruń gości. Przez pięć festiwalowych wieczorów zwiedzający odkrywać będą na nowo serce toruńskiego Zespołu Staromiejskiego.

Do zobaczenia na 14. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie!

Jarosław Józefowicz

Prezes Zarządu TZMO SA

Szanowni Państwo,

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA i nasza marka BELLA od lat konsekwentnie wspierają Międzynarodowy Festiwal Światła „Bella Skyway”. To integralna część misji Grupy TZMO, która opiera się na łączeniu działalności biznesowej z zaangażowaniem w szereg wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych oraz sportowych.

Cieszę się, że to wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych w naszym mieście Toruniu, jak również na mapie Europy.

Cieszymy się, że również w tym roku z marką BELLA rozświetlimy Toruń.

Zapraszam Państwa na 14. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie.

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Są ludzie wyjątkowi – geniusze, którzy w pojedynkę zmieniają dzieje ludzkości. Na pewno należy do nich Mikołaj Kopernik, którego 550. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Miliony ludzi przed nim spoglądało nocą w niebo, podziwiając gwiazdy i planety. Ale tylko on jeden, oprócz zachwytu nad pięknem nieboskłonu, dokonywał naukowych obserwacji i obliczeń w wyniku których zmienił myślenie o Kosmosie, odważył się dokonać przewrotu w dotychczasowym sposobie rozumienia świata.

Są również miejsca szczególne, o których już starożytni Rzymianie mawiali, że mają swe duchy opiekuńcze (genius loci). Moim zdaniem fakt, że Kopernik urodził się w Toruniu, jednym z takich właśnie wyjątkowych miejsc na świecie, wpłynęło na losy miasta.

O wyjątkowości Torunia (jednej z dwóch stolic Kujaw i Pomorza) może się zresztą każdy przekonać sam, wystarczy bowiem przyjechać tu podczas „festiwalu światła”. Gwarantuję, że toruńskich sierpniowych nocy nie zapomni już nigdy. I sądzę również, powtarzając słowa filozofa Władysława Stróżewskiego, że piękno jest czymś niematerialnym, duchowym, dołączającym się do materialnych uwarunkowań, które tworzymy.

Życzę Państwu niezapomnianych wrażeń podczas 14. edycji Bella Skyway Festival i  zapraszam już teraz na gościnne Kujawy i Pomorze w następnym roku. Jak pisał Edward Stachura: Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba.

Skip to content