Tego lata Bella Skyway Festival ponownie zagości w sercu Torunia. Trzynasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 16–20 sierpnia 2022 r. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta.

13. Bella Skyway Festival

Motyw przewodni 13. Bella Skyway Festival to Horyzont zdarzeń.

Musisz tylko patrzeć dalej, niż widzą twoje oczy. Wtedy może się zdarzyć, że to, co niewidzialne, stanie się widzialne.

Rafael Ábalos

W czasach przed pandemią swoboda działań pozwalała nam dosłownie dotykać horyzontu, przekraczać bariery i  codziennie doświadczać czegoś nowego. Okres zamknięcia spowodował wiele zmian w naszych możliwościach, nas samych i otaczającej nas przestrzeni, ale też spowodował, że na wiele spraw otworzyliśmy oczy i zaczęliśmy je postrzegać w nowy, niespotykany dotąd sposób. Jesteśmy bardziej świadomi, że wszystko, co dzieje się wokół nas jest wynikiem zdarzeń, którym możemy zapobiec lub nie. Zarówno w relacjach międzyludzkich, jak i w środowisku naturalnym zachodzą i będą zachodzić nieuniknione zmiany. Tak, jak na horyzoncie zdarzeń wszystko, co przez niego przenika jednocześnie ginie, tak samo pandemia czy zmiany klimatyczne odchodzą w zapomnienie wtedy, gdy o nich nie myślimy. Jednak co będzie, gdy przekroczymy granicę, za którą nie będzie już elementów niezbędnych do życia? Czy potrafimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Czy nasze postrzeganie świata zmieniło się na tyle, że jesteśmy gotowi do działania? Czy jesteśmy otwarci na nowe możliwości? Horyzont zdarzeń będzie okazją do przekroczenia dotychczasowych ograniczeń, zarówno dla artystów, jak i publiczności.

Idea festiwalu

Toruński festiwal światła to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.

Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:

  • Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.
  • Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.
  • Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne.

Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Toruński festiwal światła to odzwierciedlenie duszy Torunia.

Skip to content