Tego lata Bella Skyway Festival ponownie zagości w sercu Torunia. Czternasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 15–19 sierpnia 2023 r. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta.

14. Bella Skyway Festival

Motyw przewodni 14. Bella Skyway Festival to Marzyciele.

Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń.

Eleanor Roosevelt

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika ‒ jednego z najsłynniejszych astronomów w historii, który dzięki swojemu uporowi w dążeniu do celu oraz wyobraźni pozwalającej spojrzeć poza to co widać, otrzymał miano tego, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Toruński uczony, twórca rewolucyjnego dzieła De revolutionibus orbium coelestium  O obrotach sfer niebieskich, spędził całe lata patrząc w niebo i próbując znaleźć sens w ruchu planet i gwiazd.  Jego nieograniczona wyobraźnia marzyciela pozwoliła mu dostrzec to, co przez wieki umykało innym uczonym – Ziemia nie jest centrum wszechświata, a wręcz przeciwnie, razem z innymi planetami podróżuje po swojej orbicie dookoła jaśniejącej Gwiazdy.

Tegoroczny motyw przewodni Bella Skyway Festival to Marzyciele. Jako dzieci całe dnie spędzaliśmy dając ponieść się naszej wyobraźni i uciekając w krainę marzeń. Jako dorośli często zapominany, o tym jak łatwo jest oddać się marzeniom i fantazjom. W otaczającej nas szarej rzeczywistości ignorujemy to delikatne światło gwiazd, próbujące dotrzeć do nas  przez szum miast i pozwalamy by słowa krytyki podcinały nam skrzydła. Jednak zawsze istniały miejsca pełne magii i inspiracji. Kraina Czarów ukrywająca się w króliczej dziurze, Narnia, do której przejście znajdowało się w szafie czy wreszcie Nibylandia, do której drogę wskazywały gwiazdy ‒ chociaż zupełnie różne od siebie stanowiły miejsca, w których Marzyciele mogli zawsze znaleźć chwilę wytchnienia i inspiracji.

Odwaga Kopernika by nie tylko marzyć, ale również mówić na głos o swoich odkryciach zmieniła oblicze nauki i wprawiła w ruch tryby, które dały początek odkryciom, które następnie zmieniły świat. To dzięki ludziom wystarczająco odważnym by marzyć następują zmiany. Dzięki ich wyobraźni otaczający nas świat staje się bardziej nowoczesny, piękniejszy, bardziej ekologiczny i bardziej dostępny. Wizjonerzy i Marzyciele, którzy nie zapomnieli jak korzystać z dziecięcej wyobraźni zmieniają naszą codzienność.

Dlatego w tym roku podczas 14. Bella Skyway Festival chcemy oddać twórcom tę swobodę działania. Podobnie jak Kopernik ponad pięć wieków temu spójrzmy w gwiazdy i uwolnijmy tę dziecięcą fantazję, która pozwoli nam odkryć nowe, nieznane doznania. Tegoroczny festiwal będzie idealną okazją, by pokazać wszystkim zgromadzonym na toruńskich ulicach, że wśród nas nadal żyje wielu Marzycieli i potrafią oni zmieniać świat. Pokażcie nam jak wyglądają Wasze krainy sennych marzeń… Czy podobnie do Nibylandii ukryte są wśród niezliczonych gwiazd czy może wręcz przeciwnie schowane są głęboko w Ziemi? Dokąd zaprowadzą Was ukryte ścieżki wyobraźni? Czy podobnie jak Kopernik odważycie się spoglądać poza horyzont? Czy może odkryjecie przed widzami zupełnie nowy, nieznany świat pełen dziwów?

Idea festiwalu

Toruński festiwal światła to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.

Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:

  • Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.
  • Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.
  • Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne.

Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Toruński festiwal światła to odzwierciedlenie duszy Torunia.

Skip to content