Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Bella Skyway Festival to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.
Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:
Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Bella Skyway Festival to odzwierciedlenie duszy Torunia.
Wolny ptak jest najwierniejszym stworzeniem tego świata
– Edward Stachura
Rok 2020 jest dla Torunia rokiem szczególnym, gdyż wiąże się z setną rocznicą powrotu miasta do wolnej Polski. Podczas 12. Bella Skyway Festival gotycka tkanka miejska zmieni się w pole świetlnych eksperymentów i badań. W tegorocznych działaniach artyści poświęcą się zagadnieniom wolności, która dziś zdaje się być pojęciem elementarnym.
W latach 20. i 30. XX wieku, kiedy formułowano jedne z pierwszych współczesnych teorii cząstek elementarnych takich jak elektrony, protony czy neutrony, zapewne nikt nie zdawał sobie sprawy z istnienia innych elementów składowych materii takich jak kwarki czy taony. Podobnie w 1920 roku, gdy Toruń wracał do wolnej Polski, nikt nie spodziewał się, co może przynieść owa wolność. Dziś, podczas 12. Bella Skyway Festival artyści będą mieli możliwość obserwacji tego pojęcia. Terminu, który gwarantuje możliwość artystycznych dociekań.
Czy kreatywność jest jedyną barierą twórczą artysty? Czy dokonywanie niemożliwego jest wyzwalaniem siebie i innych z ograniczeń? Kiedy wolność jednych ludzi staje się niewolą innych? Czy „móc” znaczy być wolnym? Czy istniałaby wolność, gdyby nie było ograniczeń? Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi w roku 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.